ورزش کراس فیت

ورزش کراس فیتکراس فیت از سه رشته ی المپیکی مهم و مادر مشتق شده است .

آن سه رشته ی ورزشی عبارتند از وزنه برداری ؛ ژیمناستیک و دو میدانی .

کراس فیت ورزشی است که به منظور راحتی و آمادگی در زندگی روزمره بوجود آمده است و تمرینات آن به طور عینی قابل کاربرد هستند .

بطور مثال در گذشته خیلی از ورزش ها حتی در سطح حرفه ای هم مهارت های قابل کاربرد در زندگی ارائه نمیکردند و اون تخصص ها فقط در زمین بازی قابل استفاده بودند .

کراس فیت انقلابی در حیطه ی کاربرد ورزش در زندگی راه انداخت بطوریکه اگر شما این ورزش را تمرین کنید : در رانندگی ؛ خانه داری ؛ در محل کارتان ؛ استایل زیبایی اندامتان و آمادگی جسمانیتان دستخوش تغییر و بهبود قرار خواهند گرفت .

زیرا این ورزش توجه عمیقی بر قوی کردن عضلات داخلی بدن و توجه ویژه ای بر سلامتی شخص دارد .

تمرینات این ورزش عموما بصورت گروهی و زیر نظر یک مربی انجام میگردد و تمریناتی را انجام میدهند که مستقیما بر کارایی و زیبایی بدن شما تاثیر میگزارند .

از فرهنگ های مهم این ورزش عدم تمرکز بر عضله ی خاص است و بطور همه جانبه ای کل بدن را درگیر تمرینات خاص خود میکند .

در ضمن در کراس فیت هرگز برنامه ی از پیش تدوین شده ای برای ورزش شما وجود ندارد و هیچ کس جز مربی از wod امروز با خبر نیست .

زیرا این ورزش شعاری دارد مبنی بر اینکه اگر غافل گیری در باشگاه باشد بهتر از غافل گیری در خانه یا خیابان است !

پس شما را برای هر اتفاقی از قبل آماده میکند .

در کراس فیت به تمرینات wod (واد) میگویند .

wod ترکیبی از حرکات اصلی کراس فیت است که به نوبت و با تکرار ها مشخصی انجام میشود .

در این ورزش wod های سبک وجوود دارند تا مبتدی ها بتوانند به راحتی از تمرین لذت ببرند ؛ همچنین wod های سنگین نیز وجوود دارند تا قهرمان نیز حسابی با تمرینات خود عشق بازی کنند و غرق در تمرینات سنگین و جانانه گردند .

در این ورزش تمام فاکتور های آمادگی جسمانی شخص درگیر میشود و بدن او به شکلی همه جانبه شروع به رشد و توسعه میکند .

بطور مثال استقامت قلبی عروقی که بسیار در سلامتی حائز اهمیت است در کراس فیت شروع به قدرتمند تر شدن میکند و بنیه ی شش ها ؛ قلب و عروق خونی شخص ورزش کار را حسابی قدرتمند میسازد تا ضمن داشتن سلامتی و شادابی از قلبی قدرتمند جهت انجام کار های ناخواسته و یا اتفاقی بر آید .

انعطاف : کراس فیت از ژیمناستیک نیز مشتق شده است ؛ بعضی از حرکات کراس فیت در سطح حرفه ای خاص ژیمناست ها میباشد و بسیار پیچیده و سخت هستند .

ولی در سطح عادی باعث نرم شدن بدن ورزش کار و آمادگی بدن وی میشوند ؛ شاید صحنه ای که از انعطاف در ذهن ما هست پا های باز شده در حالت ۱۸۰ درجه باشد .

ولی اکنون منظور ما انعطاف ماهیچه ها و مفاصلمان است که باعث انجام بهت همه ی کار ها بالا ترین کیفیت است .

علاوه بر عدم خستگی که انعطاف برای بدن ما به ارمغان می آورد مهم ترین نقش را در عدم دیدن آسیب های جدی دارد .

قدرت : قدرت از مهم ترین فاکتور های آمادگی جسمانی است و البته بخاطر زیبایی که بدن اشخاص میدهد بسیار محبوب نیز هست .

در کراس فیت قدرت اهمیت ویژه ای دارد زیرا این ورزش یک آمادگی محور است و قدرت نقش بسزایی در قدرت اشخاص دارد .

قدرت در کراس فیت مانند بدنسازی نیست که صرفا ماهیچه های سطحی در آن رشد کنند و از آمادگی قلبی عروقی و انعطاف خبری نباشد .

قدرت در کراس فیت بصورت همه جانبه از داخل و خارج رشد می کند و تمام ماهیچه ها را درگیر خودش میکند .

در این ورزش انواع و اقسام لیفت ها با وزنه انجام میشود و اسکات نقش ویژه ای دارد زیرا قدرت پا ها هم آمادگی و هم زیبایی خیلی زیادی را به اندام ما میبخشد .

چیدمان این حرکات همه بر عهده ی مربی میباشد و شما هرگز نباید کوچک ترین دغدغه ای از برنامه ی تمرینات خود داشته باشد .

فقط خودتان را آماده نگه دارید و بسپارید بر دستان مربی

ورزش کراس فیت برای بانوان .

جالب است بدانیم کراس فیت بانوان بسیار بیشتر از آقایان رشد کرده است زیرا در آقایان رقیب سر سختی به اسم بدن سازی وجود دارد که در خانم ها محبوبیت کم تری دارد .

اما هر وقت صحبت از وزنه ها و حرکات قدرتی میشود بحث زمختی در عضلات پیش می آید (در بین خانم ها )

اما هرگز اینطور نیست قدرت بخشی از آمادگی بدنی میباشد و علاوه بر آن کمک بر افزایش برجستیگی های نهادینه شده در بدن بانوان نیز میکند که نقش شایانی در زیبایی آن ها دارد .

علاوه بر آن به خاطر محدودیت های فیزیولوژیک در ترشح هورمون تسترون بدن آن ها قادر نیست عضلاتشان را مانند مردان صفت و ماهیچه ای سازد .

بخش دیگری هم بخاطر اینست که بانوان ۱۲% بیشتر از مردان در بدن خود زخایر چربی دارند پس هرگز لطافت پوست خود را از دست نخواهید داد و بخاطر فعالیت های قلبی عروقی در کراس فیت پوستی شاداب و همواره جوان خواهید داشت .

در کل کراس فیت یک ورزش همگانی است و خاص مردان و زنان نیست ولی بر بدن آن ها متفاوت جواب میدهد .

ورزش کراس فیت در بانوان بخاطر فعالیت های قدرتی بدن آن ها را زیبا میکند و بخاطر فعالیت های ژیمناستیکی همواره بر ظرافت آن ها تاکید دارد که کمتر ورزشی با این خصوصیات وجود دارد

بدنسازی ورزشی با قدمت بالاست و از گذشته تا به امروز میانبری برای داشتن بدنی زیبا بوده است .

این حقیقت است ورزش بدنسازی سرعت بسیار بالایی نسبت به سایر ورزش ها در زیبا سازی اندام شما دارد زیرا تمام فوکوس و توجه آن بر انجام حرکات قدرتی محض است آن هم بر عضلات سطحی و خارجی .

کراس فیت ذات جداگانه ای دارد که بصورت همه جانبه عضلات را درگیر میکند و تمام فاکتور ها را شمامل خود میکند .

در بدنسازی خبری از چابکی ؛ انعطاف ؛ سرعت ؛ استقامت و آمادگی قلبی عروقی نیست ولی در ورزش کراس فیت اینها فرهنگ و الفبای آن هستند .

سرعت رشد در زیبایی و قدرت عضلانی : بدنسازی بخاطر توجه هر روزه و یک جانبه بر عضلات سرعت بیشتری نسبت به کراس فیت آن هم فقط در بحث عضلانی دارد .

ولی سرعت آمادگی بدنی در کراس فیت خیلی بیشتر است و قابل مقایسه با هیچ ورزشی نیست زیرا گلسمن خالق آمریکایی ورزش کراس فیت آن را طوری طراحی کرد تا بدن همه جانبه وسعت بخشیده شود و مهم تر از آن عضلات داخلی که مهم ترین اثر را در فعالیت ها دارند نیز رشد پیدا کنند .

گروهی بودن : اگر کمی اهل رقابت هستید و اجتماعی بودن را دوست دارید کراس فیت برای شما مناسب است زیرا در این ورزش همه باهم تمرین میکنند و رقابت های گروهی نیز در آن دخیل است .

اتفاقی که در بدنسازی به جز سکوی قهرمانی قادر به تحقق نیست و انفرادی بودن در آن جزئی اصلی است .

حتی اشخاص هم قد و هم وزن پس از مدتی تمرین در کنار همدیگر برنامه ای جدا گانه دریافت خواهند کرد و در تمرین از هم جدا خواهند شد .

در کراس فیت بخاطر تاکیید بر آمادگی از وسایل گوناگون و متنوع بشدت استفاده میگردد تا شخص ورزش کار همه فن حریف شود از انواع اسکات ها و لیفت ها تا دار حلقه و استفاده از سازه ای حرفه ای کراس فیت و نردبان های چابکی ؛ کراس فیت هزاران وسیله و ابزار دارد تا خدایی نکرده قسمتی از بدن نباشد که آماده نباشد .

ولی بدنسازی محدود به دستگاه های بدنسازی است و البته این حکم باب میل خیلی از آدم ها نیز هست .

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ی بدنسازی یا کراس فیت هم برای مطالعه ی شما نگراش شده که درک عمیق تری از این مقایسه به شما میدهد

طبق تحقیقی که در کشور آمریکا انجام گردید و برای محاسبه ی دقت لاغری در کراس فیت انجام شد .

متقاضیان آن قسم میخوردند که کراس فیت کالری بسیار بالایی را میسوزاند و اثر بسیار زیادی بر کاهش چربی های آن ها داشته است .

و البته این امر تعجبی ندارد اگر بخواهیم دید کارشناسانه به این ورزش داشته باشم ؛ این ورزش سرشار از حرکاتی است که موجب استقامت قلبی عروقی میشود و هیچ چی هم در دنیا بیشتر از حرکات استقامتی چربی ها را نمیسوزاند .

اصطلاحی در بین مربیان خبره وجود دارد که میگود چربی ها در تنور پروتئین ها میسوزند ؛ معنای این جمله اینست فعالیت هایی که دراز مدت باشند بیشتر از همه چربی ها را میسوزانند و فعالیت های چند دقیقه ای مثل حرکات بدنسازی هرگز قادر به چربی سوزی نیستند .

ورزش کراس فیت پر از حرکات زنجیره ای و استقامتی است که باعث میشود بدن خود را در جهات مختلف به حرکت در آوریو و به همان اندازه نیز لاغر شوید و چربی بسوزانید .

اگر به سیلاب دوم لغت کراس فیت دقت کنید یعنی کلمه ی (فیت) متوجه خواهید شد که این ورزش توجه اکیدی بر لاغر شدن داشته است زیرا فیت در فرهنگ لغت معنای اندازه بودن و یا قرص بودن در یک جایگاه را میدهد .

یعنی شما بتواند با این ورزش فیت ؛ متناسب و اندازه شوید .

البته کراس فیت کاملا مخالف بدن ها بسیار هجیم است زیرا آن ها هم به نوبه ی خود از فیت شدن خارج شده اند و دیگر قادر به انجام خیلی از کار ها و حرکات نیستند .

در جمع بندی نهایی میتوانیم اینطور بگوییم کراس فیت بخاطر داشتن فعالیت های وافر استقامتی و قلبی عروقی نقش بسزایی در چربی سوزی دارد البته اگر مداوم باشد .

و بخاطر حرکات قدرتی نهفته در آن میتوانید عضلات خود را به فرم دلخواه خود تبدیل کنید

در دنیا سیستم های تمرینی بیشماری برای ورزش کردن وجود دارند :

مانند : ست بندی ها ؛ هرمی ها ؛ هرم معکوسی ؛ دایره ای و سیستم های متنوع دیگر .

سیستم تمرینا غالب ورزش کراس فیت ؛ سیستم تمرینی دایره ای است : بدین صورت که مربی دسته بندی از تمرینات را کنار یکدیگر مرتب میکند و شاگردان پس از اتمام هر قسمت به سراغ تمرین دیگر میروند .

هر تمرین ممکن است به قست به خصوصی از بدن شما فشار وارد کند .

ممکن است تمرین اول مربوط به چابکی باشد و سپس با تمرینات پرشی و یا استقامتی برسید .

خوبیه این سیستم نوین تمرینی رشد همه جانبه ی کل بدن در کنار فعالیت گروهی است ؛ یعنی علارغم تمرین در کنار همدیگر قادر خواهیم بود رکورد های مجزایی از خود داشته باشم .

در برخی از باشگاه های کراس فیت که از تجهیزات بیشتری برخوردار هستند ؛ تیمر های مخصوصی قرار دارد تا رکور هر شخص را به طور مجزا اندازه گیری کند و شخص ورزشکار از آمادگی خود در هر جلسه آگاه گردد .

و حتی بیشتر از آن نقاط ضعف و قدرت خود را شناسایی کند .

شخصی ممکن است در فعالیت های قدرتی عالی عمل کند ولی در نقطه ضعفی در استقامت داشته باشد .

کراس فیت یعنی به چالش کشیدن خود و شناخت واقعی از بدن خود داشتن .

روشهای دیگری هم در این ورزش استفاده میشوند که بنا به شناخت مربی از شما مورد استفاده قرار میگیرد .

در روش تمرینی دایره ای ؛ فرهنگ جالبی در کراس فیت هست که با WOD معروف است .

WOD ها تمرینات سازمان یافته ی دایره ای هستند که مقدار آن ها در جهان ثابت است و طبق نظر مربی شما یا فرهنگ کشور شما نیست .

شما با انجام یک WOD میتوانید با استفاده از رکورد خود ؛ خودتان را با کل جهان مقایسه کنید و خودتان را بهتر بشناسید .

ما در دنیا WOD های سبک داریم WOD های سنگین هم داریم که برای تمام افراد تمرینی برای انجام دادن باشد .

WOD ها بخاطر رشد بسیار زیاد در بین همگان عموما اینقدر در در زنجیره تکامل قرار میگیرند که به سازگاری خالصانه ای با بدن قرار میگیرند و میتوانیم دیگر اطمینان داشته باشیم این تمرینات آسیبی به بدنم نخواهد زد .

البته بایستی آمادگی بدن خودمان را بشناسیم .

راستی WOD مخفف جمله ی Workout of the Day هست به معنای تمرین روز .

برای دیدن انواع wod ها و تماشای تمرینات کراس فیت این صفحه نیز برای شما طراحی شده است .

ورزش کراس فیت  از لوازم و ابزار های بیشماری برای تمرین کردن بهره میگیرد .

تقریبا میتوان گفت هر وسیله ای که در تاریخ خود را برای بهبود تن آدمی اثبات کرده است در کراس فیت هست .

از انواع و اقسام استپ های فایبر گلاس که برای ایروبیک استفاده میشود گرفته ؛ تا کتل بل سیرک بازان و دار حلقه ی ژیمناست ها و صد ها وسیله ی دیگر که آدم ها برای تمرینات خود انتخاب میکنند .

ولی بصورت کلی و در دسته بندی میتوان آن ها را به سه قسمت دسته بندی کرد .

لوازم سنگین ؛ نیمه سنگین و سبک .

منظور ما از سنگین و سبک قیمت و وزن آن ها نیست بلکه وزنی است که در تمرینات برای کراسفیتر ها دارد است یا نوبه ی دیگر اهمیت و اثر گزاری آن هست .

لوازم سنگین :

در لوازم سنگین قطعا سازه ی کراس فیت حرف اول را میزند و در صدر قرار دارد .

یک سازه ی کراس فیت هرچند کوچک نقش خیلی مهمی را در باشگاه کراس فیت ایفا میکند .

سازه های کراس فیت دارای امکانات بیشماری هستند که ما قادر به نام بردن آن ها در اینجا نیستیم زیرا حتی یک سازه ارزان قیمت کراس فیت بالغ بر صد حرکت را حداقل قادر به ساپورت کردن است .

اسزه های کراس فیت دارای امکاناتی نظیر قرار دادن هالتر هستند که دنیای بیکران حرکات پرسی را بر ما میگشاید و ما توانیم خیلی از حرکات بدنسازی را حتی با آن انجام دهیم .

غالب ترین حرکات پرسی مثل : سرشانه ؛ اسکات و سرشانه تقویت نماییم .

حیتی یک سازه ی عادی کراس فیت مجهز به مدیسن تارگت ؛ لند ماین و پارالل هست که خود برای انجام بیشت از ۵۰ حرکت کافی است و همین ها به تنهایی قادر به رشد تمام بدن در اکثر فاکتور های آمادگی جسمانی هستند .

اگر کنج کاو هستید سازه های این ورزش را بیشتر بشناسید ما مقاله ای نوشته ایم که تمام اجرا را با عملکرد آن شرح داده ایم .

آن را در اینجا بخوانید .

لوازم نیمه سنگین :

لوازم نیمه سنگین این ورزش عموما بر دو دستگاه شناخته میشوند به نام های روئینگ و ایربایک .

این دو دستگاه هم قابلیت انجام کار های استقامتی را دارند و هم انجام کار های قدرتی .

این دو دستگاه را تازه سال های اخیر شناختیم که چه چیز هایی هستند و از چه مکانیزمی برای تاثیر بر بدن انسان بهره گرفته اند .

ایربایک : دستگاهی است شبیه به یک دوچرخه ی ثابت با این تفاوت که محلی برای گرفتن دسستان در آن نیز وجود دارد و حسابی عضلات بالاتنه و پشت را درگیر عضله سازی و چربی سوزی میکند .

ایربایک قابلیتی دارد که هر چقدر سرعت در آن بیشتر گردد فشار بر ورزش کار نیز بیشتر میگردد زیرا پره هایی در چرخ های آن کار گزاری شده است که با استفاده از سرعت باد خود را با هر ورزش کاری که باشد وقف میدهد و قدرت را بر آن افزایش میدهد .

در باره ایر بایک این را میتوان گفت که اگر بصورت قدرتی شدید با آن فعالیت شود باعث عضله سازی شدید و تولید لاکتیک شدید میگردد پس جزو دستگاه های جدی اسن ورزش است .

روئینگ : این دستگاه را حتما در فیلم های فضای مجازی توسط ورزشکاران خبره دیده اید وسیله ای شبیه به زیر بغل قایقی خودمان با این تفاوت که ریلی زیر نشیمن گاه آن هست و باعث تقویت پا ها نیز میگردد .

روئینگ ها انواع مختلفی دارند ؛ آن هم به نوبه خود با فشار باد سنگین میشود و مثل بدنسازی قابل گزاردن وزنه و تعیین مشخصی برای قدرت آن ندارد .

روئینگ واقعا یک وسیله ی کاربردی است که ورزشکار را به چالش قدرت ؛ استقامت و انعطاف با بدن خود دعوت میکند .

مدلی از روئینگ ها وجود دارند که به جای باد با فشار آب کار میکنند و درباره ارتباط فشار آن ها هنوز اطلاعاتی در دسترس نیست .

لوازم سبک

لوازم سبک ورزش کراس فیت هرگز محدودیت ندارند و اصلا بصورت همه جانبه نمیتوان آن را شناخت اکنون که شما در حال خواندن این مقاله هستید کارشناسان در حال ساخت وسایل جدید ورزشی هسنتد که ورزش منعطف کراس فیت برای آن ها کارت دعوت میفرستد .

ولی بصورت عمده اقلامی ثابت تا ابد در این ورزش فعال هستند که تاریخ ۱۰۰۰ ساله ی ورزش آن ها را ثابت در باشگاه های ما نگه داشته است :

لوازمی نظیر : جامپ باکس ها ؛ توپ های سنگین ؛ هالتر ؛ دمبل ؛ نربان چابکی ؛ پک برد ؛ کتل بل ؛ تی آر ایکس ؛ مدیسن بال ؛ وال بال ؛ دار حلقه ؛ استپ و بتل روپ .

قطعا اقلام دیگه ای هم هستند که این مقاله گنجایش گفتن همه ی آن ها را ندارد و در فروشگاه داینامیک فیت میتوانید لیست کامل تری از آن را مشاهده نمایید .

این را همیشه بخاطر داشته باشید اگر میخواهید ورزشکار شوید و یا کراس فیتر شوید فکر کمال گرایانه و بزرگ شروع کردن را از ذهن خود بیرون کنید .

چرا که هیچ دزدی بیشتر از کمال گرایی قاتل آرزوهای ما نیست .

با هر قلمی که امروز در دست دارید بازی را شروع کنید

از قدیم الیام این پرسش مطرح بود که آیا ورزش های قدرتی باعث کوتاهی قد در کودکان میشوند یا خیر .

البته مسلما اگر هر ورزشی نه فقط ورزش های قدرتی با شدت بالا انجام شوند و در کنار آن ها کودک به خوبی تغزیه نشود (منظور مواد غذایی است) باعث کم شدن روند رشد آن ها می گردند زیرا همان مواد مغذی باقی مانده در بدن صرف رشد عضلات تقویت شده در ورزش آن ها میگردد .

ولی امروز کارشناسان ورزشی به نتایجی رسیده اند که نتیجه ی عکس دارد و معتقند اگر کودک به خوبی خواب و تغذیه ی مناسب داشته باشد میتواند باعث افزایش روند رشد قدی آن گردد زیرا با رشد ماهیچه ها و مفاصل صفحات رشد مجال بهتری برای قد کشیدن دارند .

البته انجام حرکت پرس پا برای آن ها توصیعه نمیشود زیرا این حرکت با ضفحات رشد کودک دخیل هستند و ممکن است برای قد او خوب نباشد .

در ورزش کراس فیت حرکت پرس پا و دستگاه پرس پا مورد استفاده قرار نمیگیرد پس اصلا نگران رشد قدی فرزند خود نباشید .

ورزش کراس فیت مملو از انجام پرش ها ؛ انجام حرکات چابکی و حرکات ژیمناستیک هست که کاملا با بدن کودکان سازگار میباشد و اثر نا مطلوبی بر آن ها نخواهد داشت .

بسیاری از والدین که دوست دارند کودک خود را همراه خود سر کلاس های ورزش کراس فیت بیاورند توسیعه میشود که به نکات امنیتی که برای تمام ورزش هاست توجه کنند .

مواردی نظیر دوری از لبه های تیز ؛ عدم انجام حرکات سنگین قدرتی (اگر فرزند شما سابقه ی تمرین اندکی دارد) و عدم زدگی از ورزش و فعالیت بدنی با اجبار به او.

بضورت کلی میتوان ورزش کراس فیت را ورزش ساگار با کودکان دانست چرا که هیچ حرکت غیر اصولی در خود ندارد که بخواهد به فرزند شما آسیب بزند .

حرکات آن باعث کوتاهی قد او نخواهند شد و میتوان اینطور توصیف کرد این ورزش به خاطر ماهیت گروهی بودن و استفاده از وسایل متنوع برای کودکان جذاب است .

کراس فیت به خاطر استفاده از ابزرا های بی شماری که در خود دارد دارای نا محدود حرکت تمرینی است که هرگز تمامی ندارد و با هر جز آن ابزار ها میتوان نامحدود حرکت را انجام داد .

ولی ورزش کراس فیت ۱۱ حرکت اصلی را در هسته ی خود دارد که طراحی آن ها به نوبه ایست که کل بدن شما را درگیر کند و بر آمادگی شما بیافزاید :

آن حرکات این موارد هستند:

 1. برپی(burpee)
 2. حرکت تک ضرب (snatch)
 3. حرکت دو ضرب (clean and jerk)
 4. ددلیفت (deadlift)
 5. تراستر
 6. پرتاب توپ با استفاده از مدیسن بال
 7. حرکت شنا (push-up)
 8. بار فیکس(pull-up)
 9. بالا رفتن از طناب
 10. پرش درجا
 11. اسکات

از بدو خلق ورزش کراس فیت مسابقات آن هم رشد پیدا کرد .

این اتفاق در کشور ما هم بی نصیب نبود و از همان سال های اولیه ی این ورزش شاهد مسابقات متعدد این رشته ی ورزشی بودیم .

مسابقات این رشته بدین صورت است که شرکت کنندگان در لاین هایی قرار میگیرند که چالش های متعددی پیش روی آن هاست .

این چالش ها همان حرکت های ورزشی کراس فیت هستند که حرکات اصلی نامیده میشوند .

هر بازیکن در زمان کمتری لاین را به پایان رساند برنده ی مسابقه میشود .

اینکه چه حرکاتی انتخاب شوند و زمان حداکثری آن ها چقدر باشد مسئله ای است که عموما توسط مسعولین مسابقه ؛ بسته به تعداد و سطح شرکت کنندگان گرفته میشود .

در بعضی از مسابقات که رسمیت بالاتری دارند بازیکنان پس از شرکت در هر لاین ؛ اگر رکورد آن ها خوب باشد به دور بعد راه پیدا میکنند تا با هم تراز های خود مسابقه دهند و در نهایت بعذ از چند دور مسابقه  قهرمان مشخص می گردد .

در کشور ما ورزش کراس فیت مسابقات بسیار نفس گیری را داشته و با بهترین کیفیت در چند سال اخیر برگزار گردیده است .

به نفرات برتر مسابقه جوایز خوبی اهدا گردیده که در ورزش های انفرادی دیگر واقعا شاهد آن نبوده ایم .

علت رشد این مسابقات را میتوان دخالت بخش های خصوصی و تبلیغاتی دانست که باعث بازار گرمی و توسعه ی رسانه ای شدند .

در مسابقات کراس فیت هر بازیکن یک داور به همراه خود دارد تا مطمئن شوند بازیکن حرکات را به درستی اجرا میکند .

این ورزش به خاطر تکامل یافتگی با ورزش های با قدمت بالا آسیب های آن نسبت به سایر رشته های ورزشی دیگر کم تر است .

و اگر بازیکنی خودش نخواهد که از اصول حرکتی خارج نشود امکان آسیب آن به حداقل میرسد .

ورزش کراس فیت بخاطر شباهت بالایی که به مسابقات آمادگی جسمانی دارد هر ورزش کاری را میتواند به چالش بکشد .

هیچ حد و مرزی وجود ندارد ؛ شاید شما رزمی کار ؛ جدو کار ؛ بکسور و یا کشتی گیر باشید هرگز مرزی برایتان وجود ندارد میتوانید شرکت کنید و از جوایز شیرین آن بهره مند شوید .

فقط بخاطر داشته باشید بعضی حرکات کراس فیت مهارتی هستند و بایستی از قبل آن ها را در باشگاه های کراس فیت تمرین کنید .

اگر قصد افتتاح باشگاه کراس فیت را دارید بدانید که این ورزش در حال حاضر رو به رونق و فراگیری به خصوصی است تقریبا میتوان گفت سرچ لغت کراس فیت در گوگل نسبت چند سال اخیر بیش تر از ده برابر شده و این نشان دهنده رشد و ضعود این ورزش است .

مردم کشور ما مخصوصا در بخش آقایان بشدت تشنه ی ورزش های گروهی هستند ورزش تی آر ایکس و یوگا بصورت نسبی توانستند این نیاز را براورده کنند .

ورزش کراس فیت یک ورزش همه جانبه است که تمامی نیاز ها را برای آدم ها برطرف میکند و هزینه ی افتتاح آن از نصف افتتاح یک باشگاه بدنسازی هم کمتر است ولی سود کاملا معادل و یا بیشتر دارد چون بر تخصص و مهارت تاکیید دارد .

بهتر است قبل از افتتاح باشگاهتان کاسبی رقیب هایتان وگرایش مردم شهرتان به این ورزش را بسنجید تا بتوانید شاگرد های خوبی هم جذب کنید .

اگر در استان های تهران ؛ البرز ؛ مازندران ؛ خراسان رضوی ؛ اصفهان ؛ فارس و آذر بایجان هستید بدانید که بیشترین مخاطبان از آن شما هستند و ریسک بسیار اندک است .

اگر هم جزو این استان ها نیستید بدانید که شما میتوانید از پیشگام های استان خود باشید و دیر یا زود این ورزش در شهرتان فراگیر میشود و رونق خواهد گرفت و شاید مثل اسستان های تهران و البرز جایگزین خوبی برای بدنسازی گردد .

برای افتتاح باشگاه خودتان بایستی از قبل وسایل این ورزش را خوب بشناسید و شناخت نسبی از خود ورزش داشته باشید .

همچنین در مرحله ی تعلل گرفتار نشوید زیرا تعلل خیلی زیاد ممکن است باعث ربوده شدن گوی سبقت توسط رقیب هایتان و جذب شاگردان بلقوه ی محلتان گردد .

در تجهیز باشگاه کراس فیتتان کمال گرایی را کنار بگزارید لازم نیست حتما تمام لوازم نیمه سنگین و سنگین را داشته باشید تا باشگاهتان را افتتاح کنید .

بعضی از لوازم باشگاهی کراس فیت واقعا گرون قیمت هستند و به صرفه نیست از ابتدای کار همه ی آن ها را بخرید .

بهتر است با یک دیده سنجیده نیاز های باشگاهتان را بدست آورید و با مقدار مناسبی لوازمتان را تهیه کنید .

تاکیید ما بر اینست که هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشید به نفع تان است و کارتان راحت تر میشود .

شرکت داینامیک فیت از ابتدای پیدایش ورزش کراس فیت در عمل تجهیز باشگاه ها فعالیت داشته و با تجربه های متناوبی که مشتریان خود داشته راهنمای خوبی میتواند برای خرید محصولاتتان باشد تا با قیمت مناسب از محصولات با کیفتی بهرمند شوید .

برای این کار میتوانید با شماره های داخل وب سایت تماس بگیرید تا از مشاوره و خرید خوبی بهره مند شوید .

اگر قصد تمرین این ورزش را در خانه دارید بدانید که این امر ممکن است و خیلی از آدم ها در سراسر جهان مشغول به این کار هستند .

شما میتوانید از ابتدایی ترین حرکات کار خود را آغاز کنید و با تهیه کردن محصولات مناسب ورزش خود را گسترش دهید .

برای تمرین ورزش کراس فیت در خانه نیازمند سازه ی کراس فیت و یا محصولات گران قیمت نیستید .

میتوانید تمرین امروز خود را با چند حرکت برپی و اسکات آغاز کنید .

همچنین اپلیکیشن حرکت که ساخته ی شرکت های داخلی کشور خودمان است شرح کاملی از تمرینات کراس فیت دارد و میتوانید از استفاده کنید و حتی با پرداخت درون برنامه ای از مربی دلخواهتان برنامه نیز بگیرید .

اگر دوست دارید در خانه تمرینات خود را با لول بالاتری انجام دهید میتوانید سازه های کراس فیت خانگی را از همین وب سایت تهیه کنید تا در محل دلخواهتان برایتان نصب کنیم .

سازه های خانگی واقعا فضای اندکی از شما میگیرند و پوشش دهنده ی تمام حرکات این ورزش هستند ؛ شما میتواید با خرید این سازه ها چند نفری به تمرین بپردازید بدون اینکه هزینه ای برای باشگاه بپردازید و یا از خانه ی تان خارج شوید .

این سازه ها ساخت ایران هستند ؛ قابل انتقال تمام شهر ها هستند و قیمت بسیار مناسبی هم دارند .

اگر شما طالب ورزش کردن باشید ورزش کراس فیت برای شما مناسب است .

 • فرقی نمیکند شما آقا و یا خانم باشید .
 • چن سال سن دارید .
 • و چقدر سابقه ی تمرین دارید .

خالصانه خدمت شما عرض میکنیم که این ورزش میتواند مناسب حالتان باشد .

ورزش کراس فیت بخاطر ماهیت گروهی بودن و انعطاف همه جانبه میتواند پاسخ گوی همه ی نیاز هایتان باشد .

اگر قصد شما لاغر شدن هست بایستی بدانید که بر قسمت های هوازی این ورزش توجه ویژه تری داشته باشید و در کنا آن از برنامه ی غذایی سالمی نیز پیروی کنید تا سریع تر به هدفتان دست یابید .

ای خصیصه که کراس فیت میتواند شما را لاغر کند بر همگان ثابت شده است و آذمایش های اخیر کارشناسان بر آن مثبت بوده است .

اگر شما قصد افزایش هجم و قدرت بدنی دارید : کراس فیت برای شما برنامه ای ویژه دارد .

میدانید که این رشته یکی از اضلاعش ورزنه برداری است (البته نه وزنه برداری که آقای رضا زاده انجام میدهد )

کار با وزنه ها و انجام حرکات اسکات و ددلیفت همراه با حرکات انفجاری پرشی و توپ مدیسن بال خیلی زود بر قدرت و زیبایی بدن شما نقش میبندد و عضلات شما را خوش فرم میکند .

اگر شما شخصی حرفه ای هستید : به کراس فیت خوش آمدید .

این ورزش تا بینهایت برای شما چالش و برنامه دارد ؛ مسابقه دارد و هر روز میتوانید هدفی ارزشمند را دنبال کنید .

اگر شما شخصی بدن آمادگی و یا مسن هستید : این ورزش برای شما نیز مناسب است دقت کنید که شما لازم نیست اهداف دیگران را دنبال کنید و یا از وزنه های آن ها استفاده کنید ؛ این ورزش برای هر شخصی جداگانه برنامه دارد و میتواند باعث رشد ماهیچه ها و نرمی مفاصلتان گردد .

کراس فیت زیر نظر فدراسیون ورزش همگانی فعالیت میکند .

این ورزش دارای کمیته ی مجزای خود است و در تمامی استان های ایران دارای نماینگی میباشد .

این ورزش در کتاب ورزش های ایران به رسمیت شناخته شده و در سال ۹۴_۹۵ به ثبت رسیده است .

ورزش کراس فیت یکی از سرمایه گزاری های اصلی سازمان ورزش های همگانی برای مردم است و تبلیغات گسترده در رسانه های ورزشی نظیر تلویزیون ؛ رادیو ؛ فضای وب و فضای مجازی داشته است .

فدراسیون ورزش همگانی کراس فیت را به عنوان یک ورزش سازگار با اخلاقیات و فرهنگ جمهوری اسلامی ایران شناخته است و کمیته ی کراس فیت ایران را منصوب به گسترش و برگزاری مسابقات گردانیده است .

ورزش کراس فیت در آقایان در سال های اخیر بیشتر از هر ورزش دیگری رشد داشته است .

علت این قضیه اینست که این ورزش جایگزین خیلی خوبی برای بدنسازی است و بسیار موثر واقع میشود .

آقایان عموما به زیبایی و هجم عضلات خود علاقه دارند و دوست دارند همیشه اندام روی فرمی داشته باشند .

ورزش کراس فیت بخاطر پوشاندن منافذ مشهودی که در بدنسازی وجود داشت از قبیل : رشد تک جانبه ی عضلانی ؛ تمرکز فقط بر زیبایی ؛ فاکتور قدرتو تمرین انفرادی

توانست جایگاه خوبی را در بین آقاین باز نماید .

ورزش کراس فیت برای آقایان بسیار عالی عمل میکند چون باعث هجم عضلات آن ها در تمرینات قدرتی میگردد و با انجام تمرینات کاردیوی آن میتوانند چربی سوزی کنند .

در کنار اینها میتوانند رقابت دوستانه ای در باشگاه داشته باشند .

ماهیت گروهی بودن این ورزش باعث میشود آقایان اجتماعی به سمت آن جذب گردند و به آن علاقه نشان دهند .

یک ورزش گروهی کار آمد برای آقایان از دیر ایام یکی از مشکلات کشور ما بود و باعث شده بود هیجان و شور در باشگاه های ما کم رنگ گردد .

با رشد ورزش کراس فیت در بین آقایان این مشکل دیگر حل گردیده و با رفع نیز هایی که مردان دارند نظیر : افزایش هجم ؛ چربی سوزی و تنوع این ورزش بسیار زیاد میتواند جایگزین خوبی باشد .

جمع بندی نهایی راجب ورزش کراس فیت

یک تعریف ساده و کلی :

ورزش کراس فیت را میتوان به عنوان یک ورزش گروهی و منعطف که تمامی فاکتور های آمادگی جسمانی را تقویت میکند به رسمیت شناخت .

این ورزش هرگز برای جنسیت ؛ سن و سابقه ی ورزشی خاصی مطرح نیست و همه میتوانند از آن استفاده کنند .

مکانسیم اثر گزاری :

این ورزش بصورت همه جانبه ای بر رشد عضلات ؛ چربی سوزی ؛ انعطاف ؛ افزایش استقامت و چابکی اثر میگزارد .

دراین ورزش وزنه ها برای افزایش هجم استفاده میشود و وسایل کمک تمرینی آن بشدت زیاد است تا همه جوره بر آمادگی بدن بیافزاید .

فلسفه ی وجودی ورزش کراس فیت :

این ورزش با این شعار به میدان ورزش ها پای نهاد تا به مردم کمک کند تا فیت تر باشند .

نه آنقدر هجیم شوند که نا کار آمد شوند و نه آنقدر پر از مهارت تخصصی شوند که بی استفاده باشد .

این ورزش بدین منظور خلق گردید تا زندگی برایمان آسان شود و به تمام اهداف بدنی از قبیل زیبایی و آمادگی دست یابیم .

فروشگاه لوازم کراس فیت :

وب سایت داینامیک فیت یک تولید کننده ی محتواست که به مردم کمک میکند تا بهتر نیاز خود را بشناسند و انتخاب کنند .

اگر روزی مجاب شدید تا کراس فیت را تمرین کنید فروشگاه ما اقلامی کامل به منظور سهل الوصولی شما مخاطب عزیز دارد تا راه ورزش کردن را برای شما هموار گرداند .

خوش آمد گویی و تشکر :

دوست عزیز وب سایت ما به حضور شما در اینجا خوشحال و دلگرم است .

همینکه وقت گزاشتی و مطالب این صفحه را خواندی نشان میدهد اهل کسب و رشد هستی .

امید واریم هرچند اندک ولی کمکی به شما کرده باشیم .

با تشکر وب سایت داینامیک فیت .